НАРЕДБА № 14 от 18.05.2001 г. за условията и реда за предоставяне на
безвъзмездна финансова помощ за инвестиции в земеделски стопанства по Специалната предприсъединителна програма на Европейския съюз за развитие на земеделието и селските райони в Република България (САПАРД)

Издадена от министъра на земеделието и горите, обн., ДВ, бр. 50 от 1.06.2001 г., изм. и доп., бр. 95 от 8.10.2002 г., изм., бр. 5 от 17.01.2003 г., изм. и доп., бр. 56 от 20.06.2003 г.

 

Глава първа

ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. (1) С тази наредба се уреждат условията и редът за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ на земеделски производители за инвестиции в земеделски стопанства по Специалната предприсъединителна програма на Европейския съюз за развитие на земеделието и селските райони в Република България (САПАРД).

(2) Финансовата помощ се предоставя за инвестиции в секторите:

1. мляко и млекопроизводство;

2. месо и месопроизводство;

3. трайни насаждения - овощни градини, лозя, ягодоплодни;

4. зеленчуци, цветя, многогодишни етерично-маслени, зърнени, маслодайни култури, многогодишни лечебни растения, тютюн - висококачествени сортове и памук;

5. (нова - ДВ, бр. 56 от 2003 г.) яйца и яйчни продукти.

(3) Финансовата помощ по ал. 1 се предоставя за инвестициите, посочени в приложение № 1, допринасящи за постигане на целите на мярка "Инвестиции в земеделски стопанства" от Националния план за развитие на земеделието и селските райони за периода 2000 - 2006 г. Целите на мярката са посочени в приложение № 2.

(4) (Нова - ДВ, бр. 56 от 2003 г.) Списък на допустимите разходи по тип инвестиции се предоставя на кандидатите за подпомагане заедно с молбата за кандидатстване.

Чл. 2. Финансовата помощ се предоставя в рамките на предвидените за съответната година финансови средства, определени въз основа на Многогодишно финансово споразумение между Европейската комисия от страна на Европейската общност и Република България по специалната предприсъединителна програма за развитие на земеделието и селските райони в Република България.

Чл. 3. (1) Финансовата помощ е в размер до 50 на сто от одобрените инвестиционни разходи, от които 75 на сто се осигуряват от ЕС и 25 на сто - от държавния бюджет на Република България.

(2) Разликата между пълния размер на одобрените инвестиционни разходи и размера по ал. 1 се осигурява от кандидата.

(3) Участието на кандидата е само в парична форма.

Чл. 4. (1) Кандидатът не се подпомага по САПАРД, при условие че за същата инвестиция е подпомаган по други програми.

(2) (Отм. - ДВ, бр. 95 от 2002 г.).

Чл. 5. (1) Минималният размер на одобрените инвестиционни разходи за проект е левовата равностойност на:

1. (изм. - ДВ, бр. 56 от 2003 г.) за инвестиции в секторите по чл. 1, ал. 2, т. 1, 2 и 5 - 15 000 евро, като по т. 2 за инвестиции, свързани с отглеждане на зайци - 5000 евро;

2. за инвестиции в секторите по чл. 1, ал. 2, т. 3 и 4 - 10 000 евро.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 56 от 2003 г.) Максималният размер на одобрените инвестиционни разходи за проект е левовата равностойност на 1 000 000 евро.

(3) При одобряване на инвестиционните разходи не се включва начисленият данък върху добавената стойност.

Чл. 6. (Изм. - ДВ, бр. 56 от 2003 г.) Едно лице може да бъде подпомагано не повече от 5 пъти по реда на тази наредба. За всяко подпомагане се кандидатства след извършване на плащанията по предходната инвестиция, като общият размер на одобрените инвестиционни разходи не може да надхвърля левовата равностойност на 1 000 000 евро за периода на прилагане на програма САПАРД.

Глава втора

УСЛОВИЯ ЗА ПРЕДОСТАВЯНЕ НА ФИНАНСОВА ПОМОЩ

Чл. 7. (1) За подпомагане могат да кандидатстват:

1. физически лица, регистрирани (с изключение на тютюнопроизводителите) като земеделски производители по реда на Наредба № 3 от 1999 г. за създаване и поддържане на регистър на земеделските производители (обн., ДВ, бр. 10 от 1999 г.; изм. и доп., бр. 106 от 2000 г.) и не по-възрастни от 55 години към датата на кандидатстване;

2. юридически лица, регистрирани (с изключение на тютюнопроизводителите) като земеделски производители по реда на Наредба № 3 от 1999 г. за създаване и поддържане на регистър на земеделските производители.

(2) Подпомагат се юридически лица с не повече от 25 на сто държавно или общинско участие.

(3) (Изм. - ДВ, бр. 95 от 2002 г.) Лицата по ал. 1 се подпомагат при условие, че получават най-малко 50 на сто от доходите си от земеделска дейност и нямат задължения към държавния и общинските бюджети, както и просрочени задължения към търговски банки и Държавен фонд "Земеделие".

Чл. 8. (1) Подпомагат се физически лица, които имат придобита квалификация в областта на земеделието и/или достатъчен професионален опит за ефективно управление на земеделска дейност.

(2) За достатъчен професионален опит по ал. 1 се приема минимум 3 години опит в областта на земеделието.

(3) При подпомагане на юридически лица или еднолични търговци на условията по ал. 1 и 2 трябва да отговаря лицето, управляващо земеделската дейност.

(4) Ако физическото лице не отговаря на изискванията по ал. 1, то представя договор за възлагане на управлението на дейността на лице с необходимата квалификация.

Чл. 9. (1) Кандидатите се подпомагат, ако земеделските им стопанства и тяхната дейност отговарят на ветеринарно-санитарните, фитосанитарните и хигиенните изисквания, както и на изискванията и стандартите за опазване на околната среда.

(2) Когато нормативен акт предвижда преходен период за прилагане на разпоредби, въвеждащи европейски изисквания във ветеринарномедицинската област, фитосанитарната област и околната среда, ползвателят се задължава да приведе земеделското стопанство в съответствие с тези изисквания в края на реализацията на инвестицията, ако преходният период надхвърля срока по инвестицията.

Чл. 10. Не се предоставя финансова помощ за:

1. закупуване на земя и съществуващи сгради;

2. (изм. - ДВ, бр. 95 от 2002 г.) данъци, мита и вносни такси, които са възстановими, рефинансирани или могат да бъдат компенсирани по друг начин, не представляват част от общата данъчна система на страната и водят до диспропорции при прилагането на програмата;

3. оперативни разходи, включително разходи за поддръжка и наем;

4. лизинг;

5. закупуване на транспортни средства, с изключение на селскостопански машини и специализирана селскостопанска техника, в случаите, посочени в приложение № 1;

6. закупуване на животни, с изключение на елитни мъжки и чистопородни женски животни;

7. доставка и/или дейност, чиято стойност възлиза на повече от левовата равностойност на 10 000 евро, за която кандидатът не е получил оферти от най-малко трима доставчика, оригиналите от които са приложени към искането за помощта;

8. банкови такси и разходи, свързани с гаранции и други подобни на тях;

9. частта от разходите за възнаграждения на архитекти, инженери и консултанти, правни услуги, разходи за технико-икономическа оценка и анализи, за придобиване на патенти и лицензи, за подготовка и/или изпълнение на проект, пряко свързани с мярката, които надвишават 12 на сто от общите допустими разходи по проекта;

10. закупуване на техника втора употреба;

11. плащане в натура;

12. (изм. - ДВ, бр. 95 от 2002 г.) разходи, свързани със закупуването на машини и оборудване, доставки на продукти и предоставяне на услуги, които не са с произход от страните - членки на Европейския съюз, или от България, Естония, Литва, Латвия, Полша, Румъния, Словакия, Словения, Унгария, Чехия, Кипър, Малта и Турция.

Чл. 11. (1) Инвестиционните разходи по чл. 5 включват и разходите за изготвяне на бизнесплан, които са до 5 на сто от общите допустими разходи по инвестиционния проект, като същите включително с тези по чл. 10, т. 9 не могат да надвишават 12 на сто.

(2) За разходи, направени преди одобрението за започване на инвестицията, не се предоставя финансова помощ по реда на тази наредба, с изключение на разходите по ал. 1.

Чл. 12. Кандидатите представят инвестиционен проект, който включва бизнесплан за развитие на земеделското стопанство и в случаите на строителство, реконструкция и модернизация и технически проект.

Чл. 13. (1) Бизнеспланът трябва да обосновава нарастване на брутния доход в края на реализацията на проекта най-малко с 10 на сто от реализирания в началото на инвестиционния период, както и редовно обслужване на задълженията на стопанството.

(2) Бизнеспланът не може да бъде за период по-малък от 5 години.

(3) Инвестиционният проект за изкореняване на стари и засаждане на нови лозови масиви се съгласува с Изпълнителната агенция по лозата и виното.

Чл. 14. (1) (Изм. - ДВ, бр. 95 от 2002 г.) В сектор "Мляко и млекопроизводство" се подпомагат земеделски производители, които притежават най-малко 15 млечни крави и/или 100 млечни овце, и/или 10 млечни биволици, и/или 100 млечни кози.

(2) По ал. 1 се подпомагат лица, които имат право да ползват земя за фураж в съотношение 1 хектар на 1 крава и/или биволица и/или 0,5 хектара на 1 юница и/или малакиня и/или 0,2 хектара на 1 овца и/или коза.

Чл. 15. (1) (Доп. - ДВ, бр. 56 от 2003 г.) В сектор "Месо и месопроизводство" се подпомагат земеделски производители, които притежават най-малко 15 телета и/или 30 свине и/или 1500 пилета бройлери при 5 оборота годишно и/или 3000 от други видове птици и/или 50 агнета и/или шилета за угояване и/или 50 женски заека за репрoдукция.

(2) По ал. 1 се подпомагат лица, които имат право да ползват земя за фураж в съотношение 0,5 хектара на юница и 0,7 хектара на 1 крава.

Чл. 16. (1) В сектор "Трайни насаждения" се подпомагат земеделски производители, които отглеждат или разполагат със земя за засаждане и възстановяване на трайни насаждения:

1. минимум 2 ха за винено грозде и/или овощни градини; или

2. минимум 0,5 ха за десертно грозде; и/или

3. минимум 1 ха за маточни градини и/или маточници; и/или

4. минимум 1 ха за ягодоплодни.

(2) Подпомагат се кандидати, които засаждат сортове, включени в официалната сортова листа на Република България.

Чл. 17. В сектор "Зеленчуци, цветя, многогодишни етерично-маслени, зърнени, маслодайни култури, многогодишни лечебни растения, тютюн - висококачествени сортове и памук" се подпомагат:

1. земеделски производители, които разполагат със земя за отглеждане на не по-малко от 0,1 ха оранжерии (зеленчуци и цветя) и/или не по-малко от 1 ха многогодишни етерично-маслени култури и/или многогодишни лечебни растения;

2. земеделски производители, които отглеждат не по-малко от 0,5 ха полски зеленчуци и/или не по-малко от 10 ха зърнени култури, и/или маслодайни култури и/или не по-малко от 1 ха памук и/или висококачествени сортове тютюн.

Чл. 17а. (Нов - ДВ, бр. 56 от 2003 г.) В сектор "Яйца и яйчни продукти" се подпомагат земеделски производители, които отглеждат не по-малко от 5000 кокошки носачки.

Чл. 18. Земеделските производители са длъжни да водят счетоводство по реда на Закона за счетоводството.

Глава трета

РЕД ЗА ПРЕДОСТАВЯНЕ НА ФИНАНСОВА ПОМОЩ

Чл. 19. (1) Кандидатите за финансово подпомагане подават молба по образец, утвърдена от изпълнителния директор на Държавен фонд "Земеделие", в областните дирекции (ОД) на агенция САПАРД по място на извършване на инвестицията и прилагат документите съгласно приложение № 3.

(2) Молбата се подава лично от кандидата или от упълномощено от него лице, което представя нотариално заверено пълномощно.

(3) В случай на нередовност на документите по ал. 1 ОД на агенция САПАРД връща пакета от документи.

(4) След отстраняване на нередовностите кандидатът има право да кандидатства отново.

Чл. 20. В срок до един месец от подаване на молбата ОД на агенция САПАРД:

1. проверяват заявените данни и посочените факти от кандидатите;

2. извършват проверка на място;

3. изготвят становище за одобрение или отхвърляне на проекта до централно управление на агенция САПАРД.

Чл. 21. (1) В срок до три седмици от получаването на документите от ОД централното управление на агенция САПАРД:

1. проверява заявените данни и посочените факти от кандидатите;

2. извършва проверка на място;

3. изготвя предложение за одобрение или отхвърляне на проекта до Комисията за избор на проекти.

(2) Предложението за одобрение или отхвърляне на проекта се изготвя въз основа на съответствието на проекта със:

1. условията за предоставяне на финансова помощ по глава втора;

2. критериите за оценка, посочени в приложение № 4.

(3) (Изм. - ДВ, бр. 95 от 2002 г.) В случай на нередовност на документите или нередовност или непълнота в заявените данни и посочените факти по ал. 1, т. 1 и 2 централното управление на агенция САПАРД уведомява писмено кандидата, който в 10-дневен срок от деня на уведомяването може да отстрани констатираните нередовност и/или непълноти чрез представяне на допълнителни и/или нови документи.

(4) (Нова - ДВ, бр. 95 от 2002 г.) В случай на нередовност на документите или нередовност или непълнота в заявените данни и посочените факти по ал. 1, т. 1 и 2, при несъответствие с условията и критериите по ал. 2 или при неотстраняване на непълнотите и пропуските в срока по ал. 3 агенция САПАРД писмено уведомява кандидата за отхвърлянето на проекта.

(5) (Предишна ал. 4, изм. - ДВ, бр. 95 от 2002 г.) В случаите по ал. 4 кандидатът има право да кандидатства отново за същата инвестиция по реда на тази наредба.

Чл. 22. (1) Комисията за избор на проекти по чл. 21, ал. 1, т. 3 се назначава от изпълнителния директор на Държавен фонд "Земеделие" и заседава най-малко веднъж на два месеца.

(2) Комисията за избор на проекти дава предложение за одобряване или отхвърляне на проекта до изпълнителния директор на Държавен фонд "Земеделие".

(3) Изпълнителният директор на Държавен фонд "Земеделие" взема решение за одобрение или отхвърляне на проекта.

(4) (Отм. - ДВ, бр. 5 от 2003 г.).

Чл. 23. (1) Всеки кандидат получава уведомително писмо за одобрението или отхвърлянето на проекта до три месеца от приемане на документите в ОД на агенция САПАРД.

(2) В срок 7 работни дни от получаване на уведомителното писмо, че проектът е одобрен, кандидатът следва да се яви в съответната ОД за подписване на договор за отпускане на финансовата помощ.

(3) След изтичане на срока по ал. 2 кандидатът губи право на подпомагане и може да кандидатства отново за същата инвестиция по реда на тази наредба.

Чл. 24. (1) Одобреният проект се изпълнява в срок до:

1. осемнадесет месеца за инвестиции в трайни насаждения;

2. осемнадесет месеца за всяка инвестиция, свързана с изграждане, реконструкция и модернизация;

3. дванадесет месеца за всички останали инвестиции.

(2) Срокът по ал. 1 започва да тече от деня на подписването на договора по чл. 23, ал. 2.

Глава четвърта

ИЗПЛАЩАНЕ НА ФИНАНСОВАТА ПОМОЩ И КОНТРОЛ

ВЪРХУ ИЗПЪЛНЕНИЕТО НА ПРОЕКТИТЕ

Чл. 25. (1) Финансовата помощ се изплаща след извършване на цялата инвестиция или на част от нея.

(2) Плащането на част от инвестицията се извършва само ако е посочено в инвестиционния проект, размерът на инвестицията надхвърля 250 000 евро и е одобрено от изпълнителния директор на Държавен фонд "Земеделие".

(3) (Изм. - ДВ, бр. 56 от 2003 г.) Плащане в случаите по ал. 2 се извършва на не повече от три пъти, като общата сума не може да надхвърля размера, определен в чл. 5, ал. 2.

(4) За изплащане на финансовата помощ се кандидатства след извършване на инвестицията, но не по-късно от 15 дни от изтичането на срока по чл. 24, ал. 1.

(5) За изплащане на финансовата помощ кандидатът подава заявка за плащане по образец, утвърден от изпълнителния директор на Държавен фонд "Земеделие", и прилага документи съгласно приложение № 5.

Чл. 26. (1) Агенция САПАРД одобрява или мотивирано отказва изплащането на финансовата помощ след извършен анализ за установяване на фактическо съответствие и съответствие по документи между одобрения инвестиционен проект и извършената инвестиция.

(2) В случаите, когато е отказано изплащане на финансовата помощ, ползвателят не може да подаде друга заявка за плащане по същата инвестиция.

Чл. 27. (1) За период 5 години ползвателят на помощта е длъжен:

1. да използва придобитите въз основа на одобрения проект активи по предназначение;

2. да не продава или да преотстъпва ползването върху придобитите въз основа на одобрения проект активи чрез отдаването им под наем, аренда или по договор за съвместна дейност;

3. да съхранява всички оригинални документи, свързани с инвестицията, които не се изискват в оригинал при подаване на молбата за кандидатстване или заявката за плащане;

4. да не променя мястото на производствената дейност, която се финансира;

5. (нова - ДВ, бр. 95 от 2002 г.) в двуседмичен срок след окончателното изплащане на финансовата помощ да постави на видно място табела, указваща, че изграждането на обекта или закупуването на оборудването е осъществено с финансовата помощ на програма САПАРД.

(2) При закупуване на чистопородни свине майки срокът по ал. 1 е 3 години.

(3) Закупените елитни мъжки и чистопородни женски животни трябва да са вписани в родословната книга съгласно изискванията на Закона за животновъдството.

Чл. 28. Агенция САПАРД осъществява последващ контрол върху целевото използване на инвестициите за сроковете по чл. 27, ал. 1 и 2.

Чл. 29. (1) Ползвателите са длъжни да съдействат и предоставят изискваната информация на длъжностни лица на агенция САПАРД и на упълномощени представители на Европейската комисия (ЕК).

(2) Длъжностните лица на агенция САПАРД и представителите на ЕК са длъжни да се легитимират пред ползвателите на помощта и да извършват проверки в съответствие с предоставените им правомощия.

Чл. 30. (1) Ползвателят е длъжен да застрахова активите - предмет на инвестицията, в рамките на 5 години в полза на Държавен фонд "Земеделие" срещу рисковете, посочени в приложение № 6.

(2) Ползвателят е длъжен да подновява застрахователния договор всяка година за срока по ал. 1. Застрахователната премия е за сметка на ползвателя.

Чл. 31. При неизпълнение на условията по чл. 27 и 30 ползвателят на помощта дължи връщане на получената финансова помощ заедно със законната лихва от момента на извършване на нарушението, а когато той не може да бъде установен, от деня на откриването му.

 

ДОПЪЛНИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

§ 1. По смисъла на тази наредба:

1. "Мярка" е начинът, по който се прилага определен приоритет от Националния план за развитие на земеделието и селските райони за периода 2000 - 2006 г., като всяка мярка се състои от специфични цели и се финансира съгласно определен бюджет както от страна на Европейската общност, така и от страна на Република България.

2. "Овощни градини", подпомагани по мярката, са градини, засадени със семкови овощни видове - ябълка, круша, дюля; костилкови овощни видове - череша, вишна, слива, кайсия, праскова; ягодоплодни - ягода, малина, къпина, касис, боровинка; орехоплодни - орех, бадем.

3. "Ползвател" е лице, на което е одобрена и изплатена финансова помощ по програма САПАРД.

4. "Доходи от земеделска дейност" са доходите от непреработена растителна и животинска продукция, в т. ч. за пчеларство, бубарство, сладководно рибовъдство от изкуствени водоеми и оранжерийно производство без декоративното.

5. Курсът на обмяна за плащанията от страна на агенция САПАРД е курсът, определен в предпоследния работен ден на Европейската комисия от месеца, предхождащ месеца, през който разходът е бил вписан в сметките на агенция САПАРД. Датата, на която е издадено платежното нареждане към ползвателя или упълномощеното от него лице, трябва да е датата, посочена в сметките.

§ 2. Лицата, подпомогнати по реда на тази наредба, представят при необходимост и други документи извън посочените в приложение № 5, които са изрично упоменати в договора по чл. 23, ал. 2.

§ 3. (Нов - ДВ, бр. 95 от 2002 г.) Всички документи, които се изискват по тази наредба, следва да бъдат представени на български език. В случаите, когато оригиналният документ е изготвен на чужд език, трябва да бъде придружен с легализиран превод на български език.

ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

§ 4. (Предишен § 3 - ДВ, бр. 95 от 2002 г.) Наредбата се издава на основание чл. 12, ал. 4 от Закона за подпомагане на земеделските производители.

§ 5. (Предишен § 4 - ДВ, бр. 95 от 2002 г.) Изпълнението на наредбата се възлага на изпълнителния директор на Държавен фонд "Земеделие".

НАРЕДБА

за изменение и допълнение на Наредба № 14 от 2001 г.

за условията и реда за предоставяне на безвъзмездна

финансова помощ за инвестиции в земеделски стопанства

по Специалната предприсъединителна програма на

Европейския съюз за развитие на земеделието

и селските райони в Република България (САПАРД)

(ДВ, бр. 95 от 2002 г.)

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

§ 10. Навсякъде в наредбата думите "Функционалната структура по САПАРД" и "ФС" се заменят с "агенция САПАРД".

 

 

Приложение № 1 към чл. 1, ал. 3

(Доп. - ДВ, бр. 56 от 2003 г.)

 

Дейности, за които се предоставя безвъзмездна финансова помощ по

сектори

 

I. Сектор "Мляко и млекопроизводство"

1. Първоначално закупуване на чистопородни женски животни от млечни

породи, които са включени в родословната книга и представляват до 1/3 от първоначалния брой на животните - говеда, овце и кози, но само веднъж за целия период на програмата.

2. Машини за почистване на тор, за доене, вкл. подвижни агрегати за

доене (за по-малки стопанства), оборудване за охлаждане на ниво ферма, оборудване за преработка на фураж.

3. Построяване и модернизация на помещения за отглеждане на животни и

съхранение на фураж и готови продукти.

4. Оборудване за товарене и разтоварване и транспортни линии.

5. Изграждане на торосъбирателни и септични ями.

6. Оборудване с филтри и създаване на пунктове за дезинфекция,

осеменяване и за събиране на мляко.

7. Охладителни вани, вани за пастьоризация на млякото и за производство

на млечни продукти на равнище стопанство с капацитет, който не превишава собствената продукция, вкл. и закупените чистопородни женски животни по т. 1.

8. Въвеждане на електрически пастири.

9. Подобряване на водозахранването на ниво стопанство.

10. Механизация за стопанството, специализирано оборудване, вкл.

софтуер.

II. Сектор "Месо и месопроизводство"

1. (Доп. - ДВ, бр. 56 от 2003 г.) Първоначално закупуване на

чистопородни женски говеда, включени в родословната книга, които съставляват до 1/3 от общия брой на говедата, както и на чистопородни свине майки, включени в родословната книга от породите: Пиетрен, Ландрас, Дунавска бяла, Дюрок и Голяма бяла, до 20 животни, но само веднъж за 7-годишния период на програмата. Специализирани нуклеосови и репродуктивни стопанства могат да закупуват елитни мъжки прасета от породите Пиетрен, Ландрас, Дунавска бяла, Дюрок и Голяма бяла до 10 броя, както и на чистопородни женски зайци за репродукция до 1/3 от общия брой на съществуващото родителско стадо.

2. Построяване и модернизация на помещения за отглеждане на животни и

птици за угояване.

3. Технологично оборудване на помещенията за животни и птици,

отглеждани за месо (за хранене, водопой, почистване на тор, поддържане на оптимален микроклимат).

4. Построяване на малки цехове за смески и комбиниран фураж и

закупуване на специализирано оборудване, вкл. софтуер.

5. Пречиствателни съоръжения за свинеферми и птицеферми.

6. Машинен парк за стопанствата.

III. Сектор "Трайни насаждения": овощни градини, лозя, ягодоплодни

1. Създаване, презасаждане и възстановяване на овощни градини и

ягодоплодни, включени в официалната сортова листа на Република България.

2. Изкореняване и възстановяване на съществуващи лозови масиви с

препоръчани и разрешени сортове грозде (без хибриди).

3. Закупуване на машини и оборудване за земеделско производство, вкл.

софтуер.

4. Оборудване за напояване във фермите (с изключение на винени лозя за

качествени вина от определен район).

5. Оборудване за обработка и опаковане; друго специализирано

оборудване, вкл. софтуер.

6. Изграждане и оборудване на разсадници за производство на

сертифицирани трайни насаждения: лозя, овощни градини и ягодоплодни.

IV. Сектор "Зеленчуци, цветя, многогодишни етерично-маслени, зърнени,

маслодайни култури, многогодишни лечебни растения, тютюн - висококачествени сортове и памук"

1. Засаждане или подмяна на трайни насаждения, етерично-маслени и/или

многогодишни лечебни растения, включени в официалната сортова листа на Република България.

2. Покупка на различни видове специализирана земеделска техника и

оборудване (вкл. софтуер).

3. Оборудване за напояване във фермите.

4. Оборудване за обработка и опаковане.

5. Закупуване на оборудване за създаване на микроклимат в оранжериите.

6. Изграждане и модернизация на оранжерии.

7. Изграждане на складови помещения в съответствие с размера на

стопанството.

8. Сушилни и оборудване за сушене.

V. (Нова - ДВ, бр. 56 от 2003 г.) Сектор "Яйца и яйчни продукти"

1. Построяване и модернизация на помещения за отглеждане на кокошки

носачки.

2. Технологично оборудване на помещенията за отглеждане на кокошки

носачки (за хранене, водопой, почистване на тор, поддържане на оптимален микроклимат и др.).

3. Построяване на малки цехове за смески и комбиниран фураж и

закупуване на специализирано технологично оборудване, вкл. софтуер.

4. Изграждане, модернизация и оборудване на лаборатории за качествен

контрол.

5. Изграждане, модернизация и оборудване на малки цехове за сортиране,

маркиране и пакетиране на яйца.

6. Машинен парк за стопанствата.

 

Приложение № 2 към чл. 1, ал. 3

(Доп. - ДВ, бр. 56 от 2003 г.)

 

Цели на мярка "Инвестиции в земеделски стопанства"

 

I. Сектор "Мляко и млекопроизводство"

1. Подобряване на състава и структурата на стадата.

2. Повишаване средната продуктивност на животните.

3. Повишаване качеството на продукцията.

4. Подобряване структурата на земеделските стопанства.

5. Подобряване хигиената на животните и на производството с цел удовлетворяване на изискванията на ЕС.

6. Опазване здравето на животните.

7. По-добро използване на човешките ресурси.

II. Сектор "Месо и месопроизводство"

1. Подобряване на породния състав чрез въвеждане на специализирани

породи за месо в говедовъдството, овцевъдството и свиневъдството, включени в родословните книги.

2. Специализиране на говедовъдните, овцевъдните и свиневъдните ферми

към производство на месо.

3. Подобряване качеството на свинското в съответствие със световните

тенденции и нуждите на потребителите (повишаване дела на постните меса).

4. Намаляване на разходите за производство на месо.

5. Повишаване качеството на фуража.

6. Подобряване хигиената на месопроизводството и опазване здравето

на персонала.

7. Въвеждане на производствени методи, опазващи и подобряващи околната

среда.

8. Опазване здравето на животните.

9. По-добро използване на човешките ресурси.

III. Сектор "Трайни насаждения"

1. Подобряване на видовото и сортовото разнообразие на насажденията

(многогодишни) чрез контрол на здравния статус на посадъчния материал.

2. Подобряване качеството на продукцията.

3. Подобряване на напояването.

4. Подобряване на обработката и опаковането в земеделските стопанства.

IV. Сектор "Зеленчуци, цветя, многогодишни етерично-маслени, зърнени,

маслодайни култури, многогодишни лечебни растения, тютюн - висококачествени сортове и памук"

1. Намаляване на разходите за производство.

2. Подобряване на качеството на продуктите.

V. (Нова - ДВ, бр. 56 от 2003 г.) Сектор "Яйца и яйчни продукти"

1. Подобряване производствената хигиена и опазване здравето на

персонала.

2. Подобряване качеството на продуктите.

3. Опазване здравето на животните.

4. Намаляване на производствените разходи.

 

Приложение № 3 към чл. 19, ал. 1

(Изм. и доп. - ДВ, бр. 95 от 2002 г.,

доп., бр. 56 от 2003 г.)

 

Общи документи за всички сектори

 

1. Молба за кандидатстване (по образец).

2. Копие от документ за самоличност на физическото лице или на

управителя на юридическото лице.

3. Копие от регистрационна карта по Наредба № 3 от 1999 г. за създаване

и поддържане на регистър на земеделските производители (с изключение на

тютюнопроизводителите).

4. Копие от диплома за завършено земеделско образование и/или копие от

документи (трудова книжка и/или осигурителна книжка и/или данъчна декларация и/или договори за реализация на земеделска продукция), доказващи професионален опит в областта на земеделието за поне три години на физическото лице или на управителя на юридическото лице.

5. Копие от документ за собственост на земя и/или земеделска земя и/или

копие от договор за наем и/или копие от нотариално заверен и вписан в службата по вписванията към съответния районен съд и регистриран в поземлената комисия договор за аренда с минимален срок 5 години в случай на подкрепа за покупка на оборудване и/или копие от договор за учредено право на строеж за срок не по-малък от 10 години в случай на подкрепа за строителство и/или реконструкция и/или модернизация и/или трайни насаждения, като е допустимо до 1/3 от посочените срокове да са изтекли към датата на кандидатстване.

6. Копие от годишна данъчна декларация, заверена от ТДД.

7. (Изм. - ДВ, бр. 95 от 2002 г.) Писмо за намерение и/или копия от

сключени договори за реализация на най-малко 50 на сто от продукцията за минимум първата прогнозна година от бизнесплана.

*8. Копие от сертификати за произход на обектите на инвестицията

(проформа).

9. Бизнесплан (по образец).

10. (Доп. - ДВ, бр. 95 от 2002 г.) Удостоверение за наличието или

липсата на данъчни задължения, издадено от съответната ТДД, в рамките на месеца, предхождащ датата на кандидатстване.

11. (Доп. - ДВ, бр. 95 от 2002 г.) Удостоверение от РУСО, в рамките

на месеца, предхождащ датата на кандидатстване, че кандидатът няма задължения към ДОО.

12. Декларация, че кандидатът няма просрочени задължения към търговски

банки към датата на кандидатстване (по образец).

13. Удостоверение от банките, в които кандидатът има банкови сметки,

удостоверяващи, че кандидатът няма просрочени задължения към тях.

14. Декларация, съдържаща данни за имената на банките, в които

кандидатът има банкови сметки (по образец).

15. Декларация, че кандидатът няма просрочени задължения към Държавен

фонд "Земеделие" към датата на кандидатстване (по образец).

16. Копие от документ за собственост на ДМА и/или копие от договор за

наем.

*17. (Доп. - ДВ, бр. 95 от 2002 г.) Копие от предварителен договор за

покупка на оборудване с определени търговска марка, модел, цена, срок и начин на доставка, като цената следва да е в левове или евро.

*18. Копие от ЗОО-технически сертификат при закупуване на преживни

животни.

*19. Копие от предварителен договор за покупка на елитни мъжки и/или

чистопородни женски животни с определени брой, порода, цена и начин на доставка.

*20. Копие от одобрен проект и разрешение за строеж.

*****21. Разписки и/или фактури, доказващи извършените допустими разходи

преди одобрението на проекта.

***22. (Изм. - ДВ, бр. 95 от 2002 г.) Най-малко 3 оферти за доставка

на всеки обект на инвестиция на стойност повече от 10 000 евро, като цената на офертите следва да бъде определена в левове или евро.

**23. Счетоводен баланс за последната финансова година.

**24. Счетоводен баланс за последния отчетен период (за 3, 6, 9 месеца).

**25. (Доп. - ДВ, бр. 95 от 2002 г.) Отчет за приходите и разходите

за последната финансова година, ведно със справка за приходите и разходите по видове.

**26. Отчет за приходите и разходите за последния отчетен период (за 3,

6, 9 месеца).

**27. Справка за дълготрайните активи.

****28. Копие от регистрация по ДДС.

29. (Доп. - ДВ, бр. 95 от 2002 г.) Банково извлечение и/или писмо за

намерение за отпускане на кредит от банка и/или от друга финансова институция и/или декларация за осигурени финансови средства за извършване на инвестицията (по образец), издадени в рамките на месеца, предхождащ датата на кандидатстване.

******30. Копие от положителна оценка за въздействието на земеделското

стопанство и проектът върху околната среда.

**31. Копие от решението за съдебна регистрация и учредителния акт.

**32. (Доп. - ДВ, бр. 95 от 2002 г.) Удостоверение за актуално

състояние, издадено не по-късно от шест месеца към момента на кандидатстване.

**33. Копие от регистрация по БУЛСТАТ.

**34. Копие от данъчна регистрация.

35. Нотариално заверен образец от подписа на кандидата - физическо лице

или управителя на юридическо лице.

36. Декларация, че кандидатът не е подпомаган по други програми за

същата инвестиция (по образец).

37. Декларация за достоверност на подадените документи (по образец).

38. Свидетелство за съдимост на физическото лице или на управителя на

юридическото лице.

39. Нотариално заверено пълномощно, в случай че документите не се

подават от кандидата.

 

* Документите не са задължителни и се подават в зависимост от вида на

инвестицията.

** Документите се изискват само за юридически лица и еднолични

търговци, като документи 23 и 25 се представят в случай, че кандидатите имат завършена финансова година.

*** Документите се изискват, когато обектът на инвестиция е на стойност

над 10 000 евро.

**** Документът се подава в случай, че кандидатът е регистриран по ДДС.

***** Документът се подава в случай, че са били извършени разходи

преди одобрението на проекта.

****** Документът се подава в случай, че дейността на кандидата

подлежи на задължителна оценка на въздействие върху околната среда съгласно Закона за опазване на околната среда.

 

Специфични документи

 

За сектор "Мляко и млекопроизводство"

 

1. Млечно говедовъдство:

а) копие от ветеринарномедицинска книжка (паспорт) на наличните

животни;

б) копие от документ за собственост на земя и/или земеделска земя и/или

копие от договор за наем и/или копие от нотариално заверен и вписан в районния съд и регистриран в поземлената комисия договор за аренда с минимален срок 5 години в случай на подкрепа за покупка на оборудване и/или копие от договор за учредено право на строеж за срок не по-малък от 10 години в случай на подкрепа за строителство и/или реконструкция, като е допустимо до 1/3 от посочените срокове да са изтекли към датата на кандидатстване;

в) копие от становище на регионалната ветеринарномедицинска служба, че

земеделското стопанство отговаря на изискванията за ветеринарно-санитарно състояние на обекта.

2. Млечно овцевъдство:

а) (отм., предишна б. "б" - ДВ, бр. 95 от 2002 г.) копие от документ

за собственост на земя и/или земеделска земя и/или копие от договор за наем и/или копие от нотариално заверен и вписан в районния съд и регистриран в поземлената комисия договор за аренда с минимален срок 5 години в случай на подкрепа за покупка на оборудване и/или копие от договор за учредено право на строеж за срок не по-малък от 10 години в случай на подкрепа за строителство и/или реконструкция, като е допустимо до 1/3 от посочените срокове да са изтекли към датата на кандидатстване;

б) (предишна б. "в" - ДВ, бр. 95 от 2002 г.) копие от становище на

регионалната ветеринарномедицинска служба, че земеделското стопанство отговаря на изискванията за ветеринарно-санитарно състояние на обекта.

3. Млечно биволовъдство:

а) копие от ветеринарномедицинска книжка (паспорт) на наличните

животни;

б) копие от документ за собственост на земя и/или земеделска земя и/или

копие от договор за наем и/или копие от нотариално заверен и вписан в районния съд и регистриран в поземлената комисия договор за аренда с минимален срок 5 години в случай на подкрепа за покупка на оборудване и/или копие от договор за учредено право на строеж за срок не по-малък от 10 години в случай на подкрепа за строителство и/или реконструкция, като е допустимо до 1/3 от посочените срокове да са изтекли към датата на кандидатстване;

в) копие от становище на регионалната ветеринарномедицинска служба, че земеделското стопанство отговаря на изискванията за ветеринарно-санитарно състояние на обекта.

4. Млечно козевъдство:

а) (отм., предишна б. "б" - ДВ, бр. 95 от 2002 г.) копие от документ

за собственост на земя и/или земеделска земя и/или копие от договор за наем и/или копие от нотариално заверен и вписан в районния съд и регистриран в поземлената комисия договор за аренда с минимален срок 5 години в случай на подкрепа за покупка на оборудване и/или копие от договор за учредено право на строеж за срок не по-малък от 10 години в случай на подкрепа за строителство и/или реконструкция, като е допустимо до 1/3 от посочените срокове да са изтекли към датата на кандидатстване;

б) (предишна б. "в" - ДВ, бр. 95 от 2002 г.) копие от становище на

регионалната ветеринарномедицинска служба, че земеделското стопанство отговаря на изискванията за ветеринарно-санитарно състояние на обекта.

 

За сектор "Месо и месопроизводство"

 

1. Месно говедовъдство:

а) копие от ветеринарномедицинска книжка (паспорт) на наличните

животни;

б) копие от документ за собственост на земя и/или земеделска земя и/или

копие от договор за наем и/или копие от нотариално заверен и вписан в районния съд и регистриран в поземлената комисия договор за аренда с минимален срок 5 години в случай на подкрепа за покупка на оборудване и/или копие от договор за учредено право на строеж за срок не по-малък от 10 години в случай на подкрепа за строителство и/или реконструкция, като е допустимо до 1/3 от посочените срокове да са изтекли към датата на кандидатстване;

в) копие от становище на регионалната ветеринарномедицинска служба, че

земеделското стопанство отговаря на изискванията за ветеринарно-санитарно състояние на обекта.

2. Месно свиневъдство:

(б. "а", отм., предишна б. "б" - ДВ, бр. 95 от 2002 г.) копие от

становище на регионалната ветеринарномедицинска служба, че земеделското стопанство отговаря на изискванията за ветеринарно-санитарно състояние на обекта.

3. Месно птицевъдство:

а) копие от сертификат за произход на птиците;

б) копие от становище на регионалната ветеринарномедицинска служба, че

земеделското стопанство отговаря на изискванията за ветеринарно-санитарно състояние на обекта.

4. Месно овцевъдство:

(б. "а", отм., предишна б. "б" - ДВ, бр. 95 от 2002 г.) копие от

становище на регионалната ветеринарномедицинска служба, че земеделското стопанство отговаря на изискванията за ветеринарно-санитарно състояние на обекта.

5. (Нова - ДВ, бр. 56 от 2003 г.) Месно зайцевъдство:

а) племенно свидетелство или паспорт на наличните разплодни зайци;

б) копие от становище на регионалната ветеринарномедицинска служба, че

земеделското стопанство отговаря на изискванията за ветеринарно-санитарно състояние на обекта.

 

За сектор "Яйца и яйчни продукти"

(Нов - ДВ, бр. 56 от 2003 г.)

 

а) копие от сертификат за произход на птиците;

б) копие от становище на регионалната ветеринарномедицинска служба, че

земеделското стопанство отговаря на изискванията за ветеринарно-санитарно състояние на обекта.

 

За сектор "Трайни насаждения"

 

1. Oвощни градини:

а) копие от документ за собственост на земеделска земя и/или копие от

договор за наем и/или копие от нотариално заверен договор за аренда, вписан в районния съд и регистриран в поземлената комисия за срок не по-малък от 10 години, като е допустимо до 1/3 от посочения срок да е изтекъл към датата на кандидатстване;

б) копие от становище на регионалната служба за растителна защита,

карантина и агрохимия, че земеделското стопанство и дейността му отговарят на изискванията на Закона за защита на растенията.

2. Винено грозде:

а) копие от документ за собственост на земеделска земя и/или копие от

договор за наем и/или копие от нотариално заверен договор за аренда, вписан в районния съд и регистриран в поземлената комисия за срок не по-малък от 10 години, като е допустимо до 1/3 от посочения срок да е изтекъл към датата на кандидатстване;

б) копие от становище на регионалната служба за растителна защита,

карантина и агрохимия, че земеделското стопанство и дейността му отговарят на изискванията на Закона за защита на растенията;

в) (доп. - ДВ, бр. 95 от 2002 г.) документ от Изпълнителната агенция

по лозата и виното, удостоверяващ правото за изкореняване на стари и засаждане на нови лозови масиви, в случаите, когато се кандидатства за изкореняване и възстановяване на лозови масиви.

3. Десертно грозде:

а) копие от документ за собственост на земеделска земя и/или копие от

договор за наем и/или копие от нотариално заверен договор за аренда, вписан в районния съд и регистриран в поземлената комисия за срок не по-малък от 10 години, като е допустимо до 1/3 от посочения срок да е изтекъл към датата на кандидатстване;

б) копие от становище на регионалната служба за растителна защита,

карантина и агрохимия, че земеделското стопанство и дейността му отговарят на изискванията на Закона за защита на растенията.

4. Ягодоплодни:

а) копие от документ за собственост на земеделска земя и/или копие от

договор за наем и/или копие от нотариално заверен договор за аренда, вписан в районния съд и регистриран в поземлената комисия за срок не по-малък от 10 години, като е допустимо до 1/3 от посочения срок да е изтекъл към датата на кандидатстване;

б) копие от становище на регионалната служба за растителна защита, карантина и агрохимия, че земеделското стопанство и дейността му отговарят на изискванията на Закона за защита на растенията.

5. Маточни градини и/или маточници:

а) копие от документ за собственост на земеделска земя и/или копие от

договор за наем и/или копие от нотариално заверен договор за аренда, вписан в районния съд и регистриран в поземлената комисия за срок не по-малък от 10 години, като е допустимо до 1/3 от посочения срок да е изтекъл към датата на кандидатстване;

б) копие от становище на регионалната служба за растителна защита,

карантина и агрохимия, че земеделското стопанство и дейността му отговарят на изискванията на Закона за защита на растенията.

 

За сектор "Зеленчуци, цветя, многогодишни етерично-маслени, зърнени,

маслодайни култури, многогодишни лечебни растения, тютюн -

висококачествени сортове и памук"

 

1. Оранжерии (зеленчуци и/или цветя):

а) копие от документ за собственост на земя и/или земеделска земя и/или

копие от договор за наем и/или копие от договор за аренда за срок не по-малък от 5 години за създаване на оранжерии, като е допустимо до 1/3 от посочения срок да е изтекъл към датата на кандидатстване;

б) копие от становище на регионалната служба за растителна защита,

карантина и агрохимия, че земеделското стопанство и дейността му отговарят на изискванията на Закона за защита на растенията.

2. Многогодишни етерично-маслени и/или лечебни растения:

а) копие от документ за собственост на земя и/или земеделска земя и/или

копие от договор за наем и/или копие от нотариално заверен и вписан в районния съд и регистриран в поземлената комисия договор за аренда с минимален срок 5 години в случай на подкрепа за покупка на оборудване и/или копие от договор за учредено право на строеж за срок не по-малък от 10 години в случай на подкрепа за строителство и/или реконструкция и/или трайни насаждения, като е допустимо до 1/3 от посочените срокове да са изтекли към датата на кандидатстване;

б) копие от становище на регионалната служба за растителна защита,

карантина и агрохимия, че земеделското стопанство и дейността му отговарят на изискванията на Закона за защита на растенията.

3. Полски зеленчуци:

а) копие от документ за собственост на земя и/или земеделска земя и/или

копие от договор за наем и/или копие от договор за аренда за срок не по-малък от 5 години за отглеждане на насаждения, като е допустимо до 1/3 от посочения срок да е изтекъл към датата на кандидатстване;

б) копие от становище на регионалната служба за растителна защита,

карантина и агрохимия, че земеделското стопанство и дейността му отговарят на изискванията на Закона за защита на растенията.

4. Зърнени и/или маслодайни култури:

а) копие от документ за собственост на земя и/или земеделска земя и/или

копие от договор за наем и/или копие от нотариално заверен и вписан в районния съд и регистриран в поземлената комисия договор за аренда с минимален срок 5 години в случай на подкрепа за покупка на оборудване и/или копие от договор за учредено право на строеж за срок не по-малък от 10 години в случай на подкрепа за строителство и/или реконструкция, като е допустимо до 1/3 от посочените срокове да са изтекли към датата на кандидатстване;

б) копие от становище на регионалната служба за растителна защита,

карантина и агрохимия, че земеделското стопанство и дейността му отговарят на изискванията на Закона за защита на растенията

5. Памук и/или тютюн:

а) копие от документ за собственост на земя и/или земеделска земя и/или

копие от договор за наем и/или копие от нотариално заверен и вписан в районния съд и регистриран в поземлената комисия договор за аренда с минимален срок 5 години в случай на подкрепа за покупка на оборудване и/или копие от договор за учредено право на строеж за срок не по-малък от 10 години в случай на подкрепа за строителство и/или реконструкция, като е допустимо до 1/3 от посочените срокове да са изтекли към датата на кандидатстване;

б) копие от становище на регионалната служба за растителна защита,

карантина и агрохимия, че земеделското стопанство и дейността му отговарят

на изискванията на Закона за защита на растенията.

 

Приложение № 4 към чл. 21, ал. 2, т. 2

(Доп. - ДВ, бр. 56 от 2003 г.)

 

Критерии за избор на проекти

(максимум 100 точки)

Сектор "Мляко и млекопроизводство"

¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤ў¤¤¤¤¤¤¤ў¤¤¤¤¤¤¤¤

Критерии ¦ Да ¦ Не

¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤Ґ¤¤¤¤¤¤¤Ґ¤¤¤¤¤¤¤¤

1 ¦ 2 ¦ 3

¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤Ў¤¤¤¤¤¤¤Ў¤¤¤¤¤¤¤¤

1. Млади фермери (между 18 и 40 години) 15 0

2. Пълна заетост 10 0

3. По-малко от 50 заети в земеделското стопанство 15 0

4. Инвестиция, насочена към опазване на околната среда 15 0

5. Инвестиция, насочена към подобряване

хигиенните условия за отглеждане на животните 15 0

6. Инвестиция, насочена към подобряване хигиенните

условия за производство на мляко и подобряване

качеството на продукцията 15 0

7. Има сключен договор с преработвател, подпомаган

по мярка 1.2 или вече отговарящ на европейските

стандарти 15 0

Общо 100

¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤

(максимум 100 точки)

Сектор "Месо и месопроизводство"

¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤ў¤¤¤¤¤¤¤ў¤¤¤¤¤¤¤¤¤

Критерии ¦ Да ¦ Не

¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤Ў¤¤¤¤¤¤¤Ў¤¤¤¤¤¤¤¤¤

1. Млади фермери (между 18 и 40 години) 20 0

2. Пълна заетост 20 0

3. По-малко от 50 заети в земеделското стопанство 15 0

4. Инвестиция, насочена към опазване на околната среда 15 0

5. Инвестиция, насочена към подобряване хигиенните

Условия за отглеждане на животните 15 0

6. Инвестиция, насочена към подобряване хигиенните

условия за производство на месо и подобряване

качеството на продукцията 15 0

Общо 100

¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤

(максимум 100 точки)

Сектор "Трайни насаждения - овощни градини и лозя"

¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤ў¤¤¤¤¤¤¤ў¤¤¤¤¤¤¤¤¤

Критерии ¦ Да ¦ Не

¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤Ў¤¤¤¤¤¤¤Ў¤¤¤¤¤¤¤¤¤

1. Млади фермери (между 18 и 40 години) 24 0

2. Пълна заетост 23 0

3. По-малко от 50 заети в земеделското стопанство 23 0

4. Има сключен договор с преработвател, подпомаган

по мярка 1.2 или вече отговарящ на европейските

стандарти 15 0

5. Проектът е за: 0

Малини, ягоди, къпини и боровинки в 15

планинските и полупланински райони, или

За местни сортове грозде: Мавруд, Широка 15

мелнишка лоза и Гъмза, или

Пазарно ориентирани сортове - Каберне 15

совиньон, Мерло, Шардоне, Совиньон Блан,

Траминер, Пино ноар, Гамет ноар

Общо 100

¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤

(максимум 100 точки)

Сектор "Зеленчуци, цветя, многогодишни етерично-маслени, зърнени, маслодайни култури, многогодишни лечебни растения, тютюн - висококачествени сортове и памук"

¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤ў¤¤¤¤¤¤¤ў¤¤¤¤¤¤¤¤¤

Критерии ¦ Да ¦ Не

¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤Ў¤¤¤¤¤¤¤Ў¤¤¤¤¤¤¤¤¤

1. Млади фермери (между 18 и 40 години) 24 0

2. Пълна заетост 23 0

3. По-малко от 50 заети в земеделското стопанство 23 0

4. Проектът предвижда закупуване на техника и

оборудване от признати организации на производители 15 0

5. Проектът е за многогодишни лечебни растения в

планински или полупланински район 15 0

Общо 100

¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤

(Доп. - ДВ, бр. 56 от 2003 г.)

(максимум 100 точки)

 

Сектор: "Яйца и яйчни продукти"

¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤ў¤¤¤¤¤¤¤ў¤¤¤¤¤¤¤¤¤

Критерии ¦ Да ¦ Не

¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤Ў¤¤¤¤¤¤¤Ў¤¤¤¤¤¤¤¤¤

1. Млади фермери (между 18 и 40 години) 20 0

2. Пълна заетост 20 0

3. По-малко от 50 заети в земеделското

стопанство 15 0

4. Проектът предвижда подобряване на

хигиената при отглеждане на кокошки

носачки 25 0

5. Проектът цели подобряване на качест-

вото на яйцата и яйчните продукти 20 0

¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤

Общо 100

¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤

 

 

Приложение № 5 към чл. 25, ал. 5

(Изм. и доп. - ДВ, бр. 56 от 2003 г.)

 

Общи и специфични документи

 

1. Удостоверение за актуално състояние, издадено не по-рано от 6 месеца

преди датата на подаване на документите (ЮЛ и ЕТ).

2. Препис от учредителния акт (устав, дружествен договор) на

юридическото лице.

3. Нотариално заверен образец от подписа на кандидата и упълномощеното

лице (при упълномощаване).

4. Нотариално заверено пълномощно в случай, че документите не се

подават лично от кандидата/решение на управителния орган на юридическото лице за упълномощаване (за юридически лица).

5. Декларация, че кандидатът няма просрочени задължения към банки и

Държавен фонд "Земеделие" към датата на кандидатстване за плащане.

6. Удостоверение (служебна бележка) за платени социални осигуровки от

РУСО.

7. Удостоверение за наличието или липсата на данъчни задължения от ТДД.

8. Счетоводен баланс за последната година и тримесечието преди подаване

на заявката (за ЕТ и юридически лица); за юридическите лица, описани в чл. 52 от Закона за счетоводството, годишният счетоводен баланс трябва да бъде заверен от експерт-счетоводител.

9. Отчетът за приходите и разходите за последната година и тримесечието

преди подаване на заявката (за ЕТ и юридически лица); за юридическите лица, описани в чл. 52 от Закона за счетоводството, годишният счетоводен отчет трябва да бъде заверен от експерт-счетоводител.

10. Справка за дълготрайните активи към счетоводния баланс за

последното тримесечие (за ЕТ и юридически лица).

11. Попълнена таблица на извършените инвестиции по групи разходи.

12. Копие от документ за собственост на земя и/или земеделска земя

и/или копие от договор за наем и/или копие от нотариално заверен и вписан в службата по вписване към съответния районен съд и регистриран в поземлената комисия договор за аренда с минимален срок 5 години в случай на подкрепа за покупка на оборудване и/или копие от договор за учредено право на строеж за срок не по-малък от 10 години в случай на подкрепа за строителство.

13. Копие на регистрационна карта по реда на Наредба № 3 от 1999 г. (с

изключение на тютюнопроизводителите).

14. Декларация, доказваща достоверността на подадените документи.

 

Специфични документи по видове инвестиции:

 

 

I. Сектор "Мляко и млекопроизводство"

1. Първоначално закупуване на чистопородни женски животни от млечни

породи, които са включени в родословната книга и представляват до 1/3 от първоначалния брой на животните - говеда, овце и кози, но само веднъж за целия период на програмата:

а) копие от паспортите на закупените животни;

б) копие от свидетелство/сертификат за произход, издадено от главна

дирекция "Контрол на развъдната дейност в животновъдството" към НВМС;

в) първични счетоводни документи (напр. фактури), доказващи извършените

разходи;

г) касова бележка или съответен платежен документ, прикрепен към всяка

фактура, който да доказва плащане от страна на ползвателя;

д) банково извлечение или договор за кредит и банкова гаранция за добро

изпълнение (в случай на междинно плащане);

е) застрахователна полица на предмета на инвестицията в полза на

Държавен фонд "Земеделие".

2. Машини за почистване на тор, за доене, вкл. подвижни агрегати за

доене (за по-малки стопанства), оборудване за охлаждане на ниво ферма, оборудване за преработка на фураж;

а) сертификати за произход на всички елементи на предмета на

инвестицията;

б) сертификати за качество на всички елементи на предмета на

инвестицията;

в) първични счетоводни документи (напр. фактури), доказващи извършените

разходи;

г) касова бележка или съответен платежен документ, прикрепен към всяка

фактура, който да доказва плащане от страна на ползвателя;

д) банково извлечение или договор за кредит и банкова гаранция за добро

изпълнение (в случай на междинно плащане);

е) застрахователна полица на предмета на инвестицията в полза на

Държавен фонд "Земеделие".

3. Построяване и модернизация на помещения за отглеждане на животни и

съхранение на фураж и готови продукти:

а) разрешително за ползване на строеж, издадено от Дирекцията за

национален строителен контрол и протокол № 16;

б) първични счетоводни документи (напр. фактури), доказващи извършените

разходи;

в) касова бележка или съответен платежен документ, прикрепен към всяка

фактура, който да доказва плащане от страна на ползвателя;

г) банково извлечение или договор за кредит и банкова гаранция за добро

изпълнение (в случай на междинно плащане);

д) застрахователна полица на предмета на инвестицията в полза на

Държавен фонд "Земеделие".

4. Оборудване за товарене и разтоварване и транспортни линии:

а) сертификати за произход на всички елементи на предмета на

инвестицията;

б) сертификати за качество на всички елементи на предмета на

инвестицията;

в) първични счетоводни документи (напр. фактури), доказващи извършените

разходи;

г) касова бележка или съответен платежен документ, прикрепен към всяка

фактура, който да доказва плащане от страна на ползвателя;

д) банково извлечение или договор за кредит и банкова гаранция за добро

изпълнение (в случай на междинно плащане);

е) застрахователна полица на предмета на инвестицията в полза на

Държавен фонд "Земеделие";

ж) свидетелство за регистрация на земеделска техника.

5. Изграждане на торосъбирателни и септични ями:

а) разрешително за упражняване на дейността, издадено от Хигиенно-

епидемиологичен институт (ХЕИ) или Националната ветеринарномедицинска служба (НВМС);

б) първични счетоводни документи (напр. фактури), доказващи извършените

разходи;

в) касова бележка или съответен платежен документ, прикрепен към всяка

фактура, който да доказва плащане от страна на ползвателя.

6. Оборудване с филтри и създаване на пунктове за дезинфекция,

осеменяване и за събиране на мляко:

а) разрешително за ползване на строеж, издадено от Дирекцията за

национален строителен контрол и протокол № 16;

б) първични счетоводни документи (напр. фактури), доказващи извършените

разходи;

в) касова бележка или съответен платежен документ, прикрепен към всяка

фактура, който да доказва плащане от страна на ползвателя;

г) банково извлечение или договор за кредит и банкова гаранция за добро

изпълнение (в случай на междинно плащане);

д) застрахователна полица на предмета на инвестицията в полза на

Държавен фонд "Земеделие".

7. Охладителни вани, вани за пастьоризация на млякото и за производство

на млечни продукти на равнище стопанство с капацитет, който не превишава собствената продукция, вкл. и закупените чистопородни женски животни по т. 1:

а) сертификати за произход на всички елементи на предмета на

инвестицията;

б) сертификати за качество на всички елементи на предмета на

инвестицията;

в) първични счетоводни документи (напр. фактури), доказващи извършените

разходи;

г) касова бележка или съответен платежен документ, прикрепен към всяка

фактура, който да доказва плащане от страна на ползвателя;

д) банково извлечение или договор за кредит и банкова гаранция за добро

изпълнение (в случай на междинно плащане);

е) застрахователна полица на предмета на инвестицията в полза на

Държавен фонд "Земеделие".

8. Въвеждане на електрически пастири:

а) сертификати за произход на всички елементи на предмета на

инвестицията;

б) сертификати за качество на всички елементи на предмета на

инвестицията;

в) първични счетоводни документи (напр. фактури), доказващи извършените

разходи;

г) касова бележка или съответен платежен документ, прикрепен към всяка

фактура, който да доказва плащане от страна на ползвателя;

д) застрахователна полица на предмета на инвестицията в полза на

Държавен фонд "Земеделие".

9. Подобряване на водозахранването на ниво стопанство:

а) сертификати за произход на всички елементи на предмета на

инвестицията;

б) сертификати за качество на всички елементи на предмета на

инвестицията;

в) разрешително за ползване на строеж, издадено от Дирекцията за

национален строителен контрол и протокол № 16;

г) първични счетоводни документи (напр. фактури), доказващи извършените

разходи;

д) касова бележка или съответен платежен документ, прикрепен към всяка

фактура, който да доказва плащане от страна на ползвателя;

е) банково извлечение или договор за кредит и банкова гаранция за добро

изпълнение (в случай на междинно плащане);

ж) застрахователна полица на предмета на инвестицията в полза на

Държавен фонд "Земеделие".

10. Механизация за стопанството, специализирано оборудване, включително

софтуер:

а) сертификати за произход на всички елементи на предмета на

инвестицията;

б) сертификати за качество на всички елементи на предмета на инвестицията;

в) първични счетоводни документи (напр. фактури), доказващи извършените

разходи;

г) касова бележка или съответен платежен документ, прикрепен към всяка

фактура, който да доказва плащане от страна на ползвателя;

д) банково извлечение или договор за кредит и банкова гаранция за добро

изпълнение (в случай на междинно плащане);

е) застрахователна полица на предмета на инвестицията в полза на

Държавен фонд "Земеделие".

II. Сектор "Месо и месопроизводство"

1. (Изм. - ДВ, бр. 56 от 2003 г.) Първоначално закупуване на

чистопородни женски говеда, включени в родословната книга, които съставляват до 1/3 от общия брой на говедата, както и на чистопородни свине майки, включени в родословната книга, от следните породи: Пиетрен, Ландрас, Дунавска бяла, Дюрок, Голяма бяла, до 20 животни, но само веднъж за 7-годишния период на програмата. Специализирани нуклеосови и репродуктивни стопанства могат да закупуват елитни мъжки прасета от породите Пиетрен, Ландрас, Дунавска бяла, Дюрок и Голяма бяла до 10 броя, както и на чистопородни женски зайци за репродукция до 1/3 от общия брой на съществуващото родителско стадо:

а) копие от паспортите на закупените животни;

б) копие от племенно свидетелство, издадено от Изпълнителна агенция по

селекция и репродукция в животновъдството;

в) първични счетоводни документи (напр. фактури), доказващи извършените

разходи;

г) касова бележка или съответен платежен документ, прикрепен към всяка

фактура, който да доказва плащане от страна на ползвателя;

д) сертификати за произход за закупените животни;

е) банково извлечение или договор за кредит и банкова гаранция за добро

изпълнение (в случай на междинно плащане);

ж) застрахователна полица на предмета на инвестицията в полза на

Държавен фонд "Земеделие".

2. Построяване и модернизация на помещения за отглеждане на животни и

птици за угояване:

а) разрешително за ползване на строеж, издадено от Дирекцията за

национален строителен контрол, и протокол № 16;

б) първични счетоводни документи (напр. фактури), доказващи извършените

разходи;

в) касова бележка или съответен платежен документ, прикрепен към всяка

фактура, който да доказва плащане от страна на ползвателя;

г) банково извлечение или договор за кредит и банкова гаранция за добро

изпълнение (в случай на междинно плащане);

д) застрахователна полица на предмета на инвестицията в полза на Държавен фонд "Земеделие".

3. Технологично оборудване на помещенията за животни и птици,

отглеждани за месо (за хранене, водопой, почистване на тор, поддържане на оптимален микроклимат):

а) сертификати за произход на всички елементи на предмета на

инвестицията;

б) сертификати за качество на всички елементи на предмета на

инвестицията;

в) първични счетоводни документи (напр. фактури), доказващи извършените

разходи;

г) касова бележка или съответен платежен документ, прикрепен към всяка

фактура, който да доказва плащане от страна на ползвателя;

д) банково извлечение или договор за кредит и банкова гаранция за добро

изпълнение (в случай на междинно плащане);

е) застрахователна полица на предмета на инвестицията в полза на

Държавен фонд "Земеделие".

4. Построяване на малки цехове за смески и комбиниран фураж и

закупуване на специализирано оборудване, вкл. софтуер:

а) сертификати за произход на всички елементи на предмета на

инвестицията;

б) сертификати за качество на всички елементи на предмета на

инвестицията;

в) разрешително за ползване на строеж, издадено от Дирекцията за

национален строителен контрол, и протокол № 16;

г) първични счетоводни документи (напр. фактури), доказващи извършените

разходи;

д) касова бележка или съответен платежен документ, прикрепен към всяка

фактура, който да доказва плащане от страна на ползвателя;

е) банково извлечение или договор за кредит и банкова гаранция за добро

изпълнение (в случай на междинно плащане);

ж) застрахователна полица на предмета на инвестицията в полза на

Държавен фонд "Земеделие".

5. Пречиствателни съоръжения за свинеферми и птицеферми:

а) сертификати за произход на всички елементи на предмета на

инвестицията;

б) сертификати за качество на всички елементи на предмета на

инвестицията;

в) първични счетоводни документи (напр. фактури), доказващи извършените

разходи;

г) касова бележка или съответен платежен документ, прикрепен към всяка

фактура, който да доказва плащане от страна на ползвателя;

д) банково извлечение или договор за кредит и банкова гаранция за добро

изпълнение (в случай на междинно плащане);

е) застрахователна полица на предмета на инвестицията в полза на

Държавен фонд "Земеделие".

6. Машинен парк за стопанствата:

а) сертификати за произход на всички елементи на предмета на

инвестицията;

б) сертификати за качество на всички елементи на предмета на

инвестицията;

в) първични счетоводни документи (напр. фактури), доказващи извършените

разходи;

г) касова бележка или съответен платежен документ, прикрепен към всяка

фактура, който да доказва плащане от страна на ползвателя;

д) банково извлечение или договор за кредит и банкова гаранция за добро

изпълнение (в случай на междинно плащане);

е) застрахователна полица на предмета на инвестицията в полза на

Държавен фонд "Земеделие".

III. Сектор "Трайни насаждения: овощни градини, лозя, ягодоплодни"

1. Създаване, презасаждане и възстановяване на овощни градини и

ягодоплодни, включени в Официалната сортова листа на Република България:

а) първични счетоводни документи (напр. фактури), доказващи извършените

разходи;

б) касова бележка или съответен платежен документ, прикрепен към всяка

фактура, който да доказва плащане от страна на ползвателя;

в) банково извлечение или договор за кредит и банкова гаранция за добро

изпълнение (в случай на междинно плащане);

г) застрахователна полица на предмета на инвестицията в полза на

Държавен фонд "Земеделие";

д) сертификат за качество от териториалното звено на Изпълнителната

агенция по сортоизпитване, апробация и семеконтрол.

2. Изкореняване и възстановяване на съществуващи лозови масиви с

препоръчани и разрешени сортове грозде (без хибриди):

а) първични счетоводни документи (напр. фактури), доказващи извършените

разходи;

б) касова бележка или съответен платежен документ, прикрепен към всяка

фактура, който да доказва плащане от страна на ползвателя;

в) банково извлечение или договор за кредит и банкова гаранция за добро

изпълнение (в случай на междинно плащане);

г) застрахователна полица на предмета на инвестицията в полза на

Държавен фонд "Земеделие";

д) сертификат за качество от териториалното звено на Изпълнителната агенция по сортоизпитване, апробация и семеконтрол.

3. Закупуване на машини и оборудване за земеделско производство, вкл.

софтуер:

а) сертификати за произход на всички елементи на предмета на

инвестицията;

б) сертификати за качество на всички елементи на предмета на

инвестицията;

в) първични счетоводни документи (напр. фактури), доказващи извършените

разходи;

г) касова бележка или съответен платежен документ, прикрепен към всяка

фактура, който да доказва плащане от страна на ползвателя;

д) банково извлечение или договор за кредит и банкова гаранция за добро

изпълнение (в случай на междинно плащане);

е) застрахователна полица на предмета на инвестицията в полза на

Държавен фонд "Земеделие";

ж) свидетелство за регистрация на земеделска техника.

4. Оборудване за напояване във фермите (с изключение на винени лозя за

качествени вина от определен район):

а) сертификати за произход на всички елементи на предмета на

инвестицията;

б) сертификати за качество на всички елементи на предмета на

инвестицията;

в) първични счетоводни документи (напр. фактури), доказващи извършените

разходи;

г) касова бележка или съответен платежен документ, прикрепен към всяка

фактура, който да доказва плащане от страна на ползвателя;

д) банково извлечение или договор за кредит и банкова гаранция за добро

изпълнение (в случай на междинно плащане);

е) застрахователна полица на предмета на инвестицията в полза на

Държавен фонд "Земеделие".

5. Оборудване за обработка и опаковане; друго специализирано

оборудване, вкл. софтуер:

а) сертификати за произход на всички елементи на предмета на

инвестицията;

б) сертификати за качество на всички елементи на предмета на

инвестицията;

в) първични счетоводни документи (напр. фактури), доказващи извършените

разходи;

г) касова бележка или съответен платежен документ, прикрепен към всяка

фактура, който да доказва плащане от страна на ползвателя;

д) банково извлечение или договор за кредит и банкова гаранция за добро изпълнение (в случай на междинно плащане);

е) застрахователна полица на предмета на инвестицията в полза на

Държавен фонд "Земеделие".

6. Изграждане и оборудване на разсадници за производство на

сертифицирани трайни насаждения: лозя, овощни градини и ягодоплодни:

а) първични счетоводни документи (напр. фактури), доказващи извършените

разходи;

б) касова бележка или съответен платежен документ, прикрепен към всяка

фактура, който да доказва плащане от страна на ползвателя;

в) банково извлечение или договор за кредит и банкова гаранция за добро

изпълнение (в случай на междинно плащане);

г) застрахователна полица на предмета на инвестицията в полза на

Държавен фонд "Земеделие";

д) сертификат за качество от териториалното звено на Изпълнителната

агенция по сортоизпитване, апробация и семеконтрол.

IV. Сектор "Зеленчуци, цветя, многогодишни етерично-маслени, зърнени,

маслодайни култури, многогодишни лечебни растения, тютюн - висококачествени сортове, и памук"

1. Засаждане или подмяна на трайни насаждения етерично-маслени и/или

многогодишни лечебни растения, включени в Официалната сортова листа на Република България:

а) първични счетоводни документи (напр. фактури), доказващи извършените

разходи;

б) касова бележка или съответен платежен документ, прикрепен към всяка

фактура, който да доказва плащане от страна на ползвателя;

в) банково извлечение или договор за кредит и банкова гаранция за добро

изпълнение (в случай на междинно плащане);

г) застрахователна полица на предмета на инвестицията в полза на

Държавен фонд "Земеделие";

д) сертификат за качество от териториалното звено на Изпълнителната

агенция по сортоизпитване, апробация и семеконтрол.

2. Покупка на различни видове специализирана земеделска техника и

оборудване (вкл. софтуер):

а) сертификати за произход на всички елементи на предмета на

инвестицията;

б) сертификати за качество на всички елементи на предмета на

инвестицията;

в) първични счетоводни документи (напр. фактури), доказващи извършените

разходи;

г) касова бележка или съответен платежен документ, прикрепен към всяка

фактура, който да доказва плащане от страна на ползвателя;

д) банково извлечение или договор за кредит и банкова гаранция за добро

изпълнение (в случай на междинно плащане);

е) застрахователна полица на предмета на инвестицията в полза на

Държавен фонд "Земеделие";

ж) свидетелство за регистрация на земеделска техника.

3. Оборудване за напояване във фермите:

а) сертификати за произход на всички елементи на предмета на

инвестицията;

б) сертификати за качество на всички елементи на предмета на

инвестицията;

в) първични счетоводни документи (напр. фактури), доказващи извършените

разходи;

г) касова бележка или съответен платежен документ, прикрепен към всяка

фактура, който да доказва плащане от страна на ползвателя;

д) банково извлечение или договор за кредит и банкова гаранция за добро

изпълнение (в случай на междинно плащане);

е) застрахователна полица на предмета на инвестицията в полза на

Държавен фонд "Земеделие".

4. Оборудване за обработка и опаковане:

а) сертификати за произход на всички елементи на предмета на

инвестицията;

б) сертификати за качество на всички елементи на предмета на

инвестицията;

в) първични счетоводни документи (напр. фактури), доказващи извършените

разходи;

г) касова бележка или съответен платежен документ, прикрепен към всяка

фактура, който да доказва плащане от страна на ползвателя;

д) банково извлечение или договор за кредит и банкова гаранция за добро

изпълнение (в случай на междинно плащане);

е) застрахователна полица на предмета на инвестицията в полза на

Държавен фонд "Земеделие".

5. Закупуване на оборудване за създаване на микроклимат в оранжериите:

а) сертификати за произход на всички елементи на предмета на

инвестицията;

б) сертификати за качество на всички елементи на предмета на

инвестицията;

в) първични счетоводни документи (напр. фактури), доказващи извършените

разходи;

г) касова бележка или съответен платежен документ, прикрепен към всяка

фактура, който да доказва плащане от страна на ползвателя;

д) банково извлечение или договор за кредит и банкова гаранция за добро изпълнение (в случай на междинно плащане);

е) застрахователна полица на предмета на инвестицията в полза на

Държавен фонд "Земеделие".

6. Изграждане и модернизация на оранжерии:

а) разрешително за ползване на строеж, издадено от Дирекцията за

национален строителен контрол, и протокол № 16;

б) първични счетоводни документи (напр. фактури), доказващи извършените

разходи;

в) касова бележка или съответен платежен документ, прикрепен към всяка

фактура, който да доказва плащане от страна на ползвателя;

г) банково извлечение или договор за кредит и банкова гаранция за добро

изпълнение (в случай на междинно плащане);

д) застрахователна полица на предмета на инвестицията в полза на

Държавен фонд "Земеделие".

7. Изграждане на складови помещения в съответствие с размера на

стопанството:

а) разрешително за ползване на строеж, издадено от Дирекцията за

национален строителен контрол, и протокол № 16;

б) първични счетоводни документи (напр. фактури), доказващи извършените

разходи;

в) касова бележка или съответен платежен документ, прикрепен към всяка

фактура, който да доказва плащане от страна на ползвателя;

г) банково извлечение или договор за кредит и банкова гаранция за добро

изпълнение (в случай на междинно плащане);

д) застрахователна полица на предмета на инвестицията в полза на

Държавен фонд "Земеделие".

8. Сушилни и оборудване за сушене:

а) разрешително за ползване на строеж, издадено от Дирекцията за

национален строителен контрол, и протокол № 16;

б) сертификати за произход на всички елементи на предмета на

инвестицията;

в) сертификати за качество на всички елементи на предмета на

инвестицията;

г) първични счетоводни документи (напр. фактури), доказващи извършените

разходи;

д) касова бележка или съответен платежен документ, прикрепен към всяка

фактура, който да доказва плащане от страна на ползвателя;

е) банково извлечение или договор за кредит и банкова гаранция за добро

изпълнение (в случай на междинно плащане);

ж) застрахователна полица на предмета на инвестицията в полза на

Държавен фонд "Земеделие".

V. (Нова - ДВ, бр. 56 от 2003 г.) Сектор "Яйца и яйчни продукти"

1. Построяване и модернизация на помещения за отглеждане на кокошки

носачки:

а) разрешително за ползване на строеж, издадено от Дирекцията за

национален строителен контрол, и протокол образец 16;

б) сертификати за произход на всички елементи на инвестицията;

в) първични счетоводни документи (напр. фактури), доказващи извършените

разходи;

г) касова бележка или съответен платежен документ, прикрепен към всяка

фактура, който да доказва плащане от страна на ползвателя;

д) банково извлечение или договор за кредит и банкова гаранция за добро

изпълнение (в случай на междинно плащане);

е) застрахователна полица на предмета на инвестицията в полза на

Държавен фонд "Земеделие".

2. Технологично оборудване на помещенията за отглеждане на кокошки

носачки (за хранене, водопой, почистване на тор, поддържане на оптимален микроклимат и др.):

а) сертификати за произход на всички елементи на предмета на

инвестицията;

б) сертификати за качество за закупените машини и оборудване;

в) първични счетоводни документи (напр. фактури), доказващи извършените

разходи;

г) касова бележка или съответен платежен документ, прикрепен към всяка

фактура, който да доказва плащане от страна на ползвателя;

д) банково извлечение или договор за кредит и банкова гаранция за добро

изпълнение (в случай на междинно плащане);

е) застрахователна полица на предмета на инвестицията в полза на

Държавен фонд "Земеделие".

3. Построяване на малки цехове за смески и комбинирани фуражи и

закупуване на специализирано технологично оборудване вкл. софтуер:

а) сертификати за произход на всички елементи на предмета на

инвестицията;

б) сертификати за качество за закупените машини и оборудване;

в) разрешително за ползване на строеж, издадено от Дирекцията за

национален строителен контрол, и протокол образец 16;

г) първични счетоводни документи (напр. фактури), доказващи извършените

разходи;

д) касова бележка или съответен платежен документ, прикрепен към всяка

фактура, който да доказва плащане от страна на ползвателя;

е) банково извлечение или договор за кредит и банкова гаранция за добро

изпълнение (в случай на междинно плащане);

ж) застрахователна полица на предмета на инвестицията в полза на

Държавен фонд "Земеделие".

4. Изграждане, модернизация и оборудване на лаборатории за качествен

контрол:

а) сертификати за произход на всички елементи на предмета на

инвестицията;

б) сертификати за качество за закупените машини и оборудване;

в) разрешително за ползване на строеж, издадено от Дирекцията за

национален строителен контрол, и протокол образец 16;

г) първични счетоводни документи (напр. фактури), доказващи извършените

разходи;

д) касова бележка или съответен платежен документ, прикрепен към всяка

фактура, който да доказва плащане от страна на ползвателя;

е) банково извлечение или договор за кредит и банкова гаранция за добро

изпълнение (в случай на междинно плащане);

ж) застрахователна полица на предмета на инвестицията в полза на

Държавен фонд "Земеделие".

5. Изграждане, модернизация и оборудване на малки цехове за сортиране,

маркиране и пакетиране на яйца:

а) сертификати за произход на всички елементи на предмета на

инвестицията;

б) сертификати за качество за закупените машини и оборудване;

в) разрешително за ползване на строеж, издадено от Дирекцията за

национален строителен контрол, и протокол образец 16;

г) първични счетоводни документи (напр. фактури), доказващи извършените

разходи;

д) касова бележка или съответен платежен документ, прикрепен към всяка

фактура, който да доказва плащане от страна на ползвателя;

е) банково извлечение или договор за кредит и банкова гаранция за добро

изпълнение (в случай на междинно плащане);

ж) застрахователна полица на предмета на инвестицията в полза на

Държавен фонд "Земеделие".

6. Машинен парк за стопанствата:

а) сертификати за произход на всички елементи на предмета на

инвестицията;

б) сертификати за качество на всички елементи на предмета на

инвестицията;

в) първични счетоводни документи (напр. фактури), доказващи извършените

разходи;

г) касова бележка или съответен платежен документ, прикрепен към всяка

фактура, който да доказва плащане от страна на ползвателя;

д) банково извлечение или договор за кредит и банкова гаранция за добро

изпълнение (в случай на междинно плащане);

е) застрахователна полица на предмета на инвестицията в полза на

Държавен фонд "Земеделие".

 

Приложение № 6 към чл. 31, ал. 1

 

Покрити застрахователни рискове

 

1. При застраховка на сгради, машини, съоръжения, оборудване,

транспортни средства и стопански инвентар - пожар, вкл. последиците от гасенето на пожара, експлозия, удар от мълния, удар от самолет или друг летателен апарат или предмети, падащи от тях, буря, ураган, градушка, наводнения, свличания или срутвания на земни пластове, падащи дървета и клони вследствие природни бедствия, измокряния в резултат на авария на "В и К", удар на ППС или животно, непринадлежащо или не под контрола на застрахования или лице на служба при него със застрахованото имущество, злоумишлени действия на трети лица (вандализъм).

2. При застраховка на селскостопански животни - пожар и природни

бедствия (буря, ураган, наводнение, проливен дъжд, градушка, удар от мълния, свличания или срутвания на земни пластове).

3. При застраховка на земеделски култури - градушка, буря и проливен

дъжд, пожар на корен, осланяване и измръзване.